Megjelent a Médiatudományi Könyvtár legújabb kötete „Digitális dilemmák” címmel
Megjelent a Médiatudományi Intézet Médiatudományi Könyvtárának 53. kötete Lendvai Gergely Ferenc és Papp János Tamás szerkesztésében, Digitális dilemmák címmel, amelyben a szerzők tíz tanulmányon keresztül mutatják be a szólásszabadságot és alapjogokat, az adatvédelmi kérdéseket, a versenyjogi és szerzői jogi polémiákat átfogó, egyben közérthető módon.
A változások korát éljük. A technológia és az ember kapcsolata alapjaiban alakult át az új digitális terek, újabb nevén platformok, eszközök, modellek, készülékek és számítástechnikai felfedezések miatt. Jelen tanulmánykötetben egy specifikus megközelítésből igyekszünk bemutatni ezt a változást: a jog aspektusából.
Ez a perspektíva maga egy konfliktusból, dilemmából ered. A jog, amely a történelem során „lassan örlő malomként” funkcionált és szabályozta az új jelenségeket egy párhuzamosan fejlődő és páratlan dinamizmussal formálódó technológiai forradalomra lenne hivatott reflektálni. A kötet alapkérdése a következő: érdemi versenytárs tud-e lenni a jogtudomány? Idomuljon-e a technológiai fejlődéshez, vagy inkább a megelőzésre törekedjen? Szabályozza vagy szorgalmazza az innovációt? És a legfontosabb, hogy milyen szerepet tud magának találni a jog egy olyan tudományos és társadalmi környezetben, ahol a szerepe eldöntetlennek és folyamatosan reaktívnak hathat.
Jelen tanulmánykötetben ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresik a választ Magyarország legnevesebb intézményeinek legkiválóbb fiatal kutatói. Legyen szó a platformszabályozás újabb és újabb kérdéseiről, a „techóriások” digitális manipulációjáról (sötét mintázatok), az adatvédelemről vagy éppen a chatbotok és digitális piacterek szabályozásáról, a szerzők mélységében elemzik és tárgyalják korunk digitális dilemmáit. A kötet több szempontból is egyedülálló. Egyfelől, a kötetet megelőző szimpózium az egyik első hazai tudományos rendezvény volt, ahol hasonló tudományterületen dolgozó fiatal kutatóknak egy közös, szakmai platformot tudtunk adni. Ezt azért is tartjuk fontosnak, mert kifejezetten támogatni szeretnénk és egyben ösztönözni a tudományos tevékenységet folytató intézményeket, hogy olyan kutatók is hallatni tudják hangukat, akik pályájuk elején járnak; a sokszínű és inkluzív kutatási környezet ugyanis mindig elősegíti a tudomány fejlődését. Másfelől pedig egy olyan kötet született, amely a jogtudomány területére jellemző, leíró megközelítés helyett egy elemző, kritikai megközelítést közvetít, amely nem csak reagálni, hanem érdemben alakítani kívánja a digitális jelenségekről szóló tudományos közbeszédet, amely ugyanakkor nem „csak” a tudománynak szól.
A kötet az alábbi link segítségével ingyenesen letölthető.