Instagram fotói buktathatják le az amerikai tinédzsert
Dominique Sharpton, a híres lelkipásztor és polgárjogi aktivista Al Sharpton lánya öt millió dollárra perli New York várost, mivel állítása szerint kiment a bokája egy járdán. Csak hogy az instagram profijára feltöltött képei egészen másról árulkodnak.
Sharpron tavaly októberben sérült meg egy séta közben New York-ban, azonban azóta számos olyan fotót tett közzé, melyeken magassarkúban, hegymászás vagy túrázás közben látható. A feltöltött fotókon nyoma sincs annak, hogy valóban maradandó sérüléseket szerzett volna a „nem kellően karbantartott járdaszegély” miatt, sőt, úgy tűnik semmi nyoma a sérüléseinek.
Szakértők szerint a leányzó súlyos hibát követett el, hiszen a hasonló esetekben, amennyiben sérülés miatt perel valaki, első dolga kell legyen, hogy „felfüggeszti az életét” a közösségi oldalakon, hiszen még ha a sérülés valóban meg is történt, a közösségi oldalakon közzétett fotók vagy állapotfrissítések könnyen unszimpatikussá tehetik a felperest az esküdtszék szemében. Valószínűleg Sharpton sem számíthat öt millió dolláros kártérítésre ezek után, bár ügyvédje elmondása szerint a nyilvánosságra került képek ellenére nem ejtik az ügyet, hiszen szerinte az, hogy valaki korlátjai és fájdalmai ellenére valamilyen fizikai aktivitást végez még nem jelenti azt, hogy a város ne lenne felelős egy olyan balesetért, amelynek nem lett volna szabad bekövetkeznie.
Nem ez az első eset, hogy a közösségi oldalak felelőtlen használata buktatott le valakit. 2013-ban például a szintén amerikai Jacob Cox-Brown úgy gondolta, jó ötlet megosztani Facebookon ismerőseivel, hogy ittasan vezetett haza újév napján. Facebook-oldalára ezt írta ki: „Részegen vezetni… klasszikus, aki kocsijának viszont véletlen nekimentem: bocsi! :P”. Jacob egyik ismerőse azonban nem értékelte annyira a fiú dicsekvését, és feljelentette a helyi rendőrségnél. A rendőrség egyébként már nyomozott egy cserbenhagyásos baleset ügyében, melyben két jármű sérült meg, és miután értesültek a fiú állapotfrissítéséről meglátogatták otthonában, ahol megtalálták a keresett járművet, melyen egyértelműen látszódtak az ütközések nyomai. A fiút azonnal letartóztatták, azonban csak közlekedési kihágás miatt tudtak vádat emelni ellene, az ittas vezetést már nem tudták bizonyítani, mivel túl sok idő telt el a baleset és a letartóztatás közt. Az pedig, hogy a fiú a fenti üzenetet kiírta Facebookra, nem elegendő bizonyíték, ő ugyanis végig tagadta, hogy alkoholos befolyásoltság alatt lett volna.
Kanadában is találunk hasonló eseteket, egy 2009-es biztosítási perben (Wice v. Dominion of Canada General Insurance Co.) a felperes arra hivatkozott, hogy agysérülése miatt folyamatos ellátásra van szüksége, a biztosító azonban ennek ellenkezőjének bizonyítására a felperes Facebook-oldaláról származó képeket nyújtott be a bíróságnak, melyen az szerepel, ahogyan több fizikailag megterhelő tevékenységet gond nélkül el tud végezni. Egy hasonló, szintén biztosítási ügyben (Frangione v. Vandongen) a felperes arra hivatkozott, hogy autóbalesete következtében képtelen 15 percnél többet számítógép előtt eltölteni, melynek megdöntésére a biztosító itt is közösségi oldalán megosztott információit hozta fel bizonyítékként.