Blogbejegyzés
Média és Társadalom
2016. január 15. 12:57

A Vatikán titkos iratainak felfedése és az újságírók szólásszabadsága

A vatikáni ügyészség vádja szerint Gianluigi Nuzzi és Emiliano Fittipaldi olasz újságírók az általuk írt, vatikáni titkos információkat tartalmazó könyvek megjelentetésével megsértették a vatikáni Büntető törvénykönyv 116. szakaszát. A sajtó képviselői az eset kapcsán az újságírók szólásszabadsághoz való jogának újabb korlátozását látják.

Könyv: Via Crucis (szócikk méret)

Az első alkalom, hogy a Pápa bírósága előtt újságírók állnak. A vatikáni ügyészség ugyanis a vatikáni bíróság elé idézte Gianluigi Nuzzi és Emiliano Fittipaldi olasz újságírókat, mert nemrég megjelent könyveikben a pápai államból kilopott bizalmas vatikáni dokumentumokat közöltek. Nuzzi a Via Crucis (Kereszt Útja) című könyv szerzője, Fittipaldi pedig a l’Espresso lap újságírója és az Avarizia (Kapzsiság) című mű megalkotója.

A vád szerint a dokumentumokat Lucio Ángel Vallejo Balda a vatikáni gazdasági ügyek prefektúrájának titkára tulajdonította el és juttatta ki a Vatikánból. Továbbá lopással és bűnszövetségben való részvétellel vádolják Francesca Immacolata Chaouqui olasz állampolgárt. Chaouqui 2013-2014 között a Vatikán gazdasági-adminisztratív működését átszervező bizottsága (COSEA) tagjaként dolgozott. A COSEA tagja volt Nicola Maio is, aki szintén a vádlottak között szerepel.

A szerzők a Vatikán Büntető törvénykönyvébe 2013-ban illesztett, 116. szakasz alapján a „hazaárulás” bűntettének vádja miatt kényszerülnek magyarázkodásra. Az említett szakasz értelmében aki illegálisan hozzáfér olyan információhoz vagy dokumentumhoz, amelynek megismerése tilalmazott, hat hónaptól két évig terjedő szabadságvesztéssel, vagy ezer eurótól ötezer euróig terjedő pénzbírsággal büntetendő. Ha a cselekményt az elkövető olyan információkkal és dokumentumokkal kapcsolatosan követi el, amely a Szentszék alapvető érdekeit sérti, diplomáciai kapcsolatait érinti, akkor a büntetés négy évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés is lehet.

Az érintett újságírók a Vatikánban való szólásszabadság hiányára, a közérdek információjutáshoz való jogára hivatkoznak, igaz, azt elismerik, hogy a Szentszék tervezett akciójukról nem tudott, ezért kellemetlen helyzetbe sodródott és magyarázkodásra kényszerül. A szólásszabadság védelmében lépett fel Dunja Mijatovic, az EBESZ sajtószabadságért felelős képviselője is, aki közleményében arra szólította fel a Vatikánt, azonnal vonja vissza a két olasz újságíróval szembeni vádakat. Mijatovic közleményben hangsúlyozta, hogy az újságírók szabadon közölhetnek közérdekű információkat és szakmai kötelességük saját forrásaik védelme.

Link másolva!

Kapcsolódó anyagaink