Blogbejegyzés
Média és Társadalom
2016. január 22. 08:38

A ZDF későn számolt be a kölni szilveszteri eseményekről

A német közszolgálati televízió második csatornája (ZDF) elismerte, hogy nem számolt be idejében a nők ellen Kölnben elkövetett szilveszter éjjeli támadásokról. „Hiba volt, hogy a hétfői 19 órai Heute (Ma) című hírműsor még csak nem is említette az eseményeket”, írja a „Heute” Facebook-oldalán Elmar Theveßen, a ZDF helyettes főszerkesztője.

A rendőrség közleménye szerint a kölni főpályaudvar előtt férfiak csoportja nőket rabolt ki és szexuálisan molesztált. A támadók kinézetük alapján az arab és az észak-afrikai térségből származtak. Később más német városokból is hasonló esetekről érkeztek hírek. A szerkesztőség úgy döntött, hogy a híradással vár a bűncselekményekkel kapcsolatban keddre kitűzött megbeszélésig, annak érdekében, hogy kiegészítő interjúkat készíthessen. „Ez azonban egyértelműen hibás döntés volt.”

A ZDF vezetését erősen kritizálták a közösségi web-oldalakon és közszféra képviselői is. Főleg azután, hogy a legtöbb médium hétfőn már hírt adott a kölni és hamburgi szilveszteri nők elleni támadásokról. A ZDF azonban ezt ezek után sem tette meg. A mainzi székhelyű tv-csatorna csak kedd esete hozott háttér-információkat az eseményekről, ami számára rendkívül „kifizetődő” volt. A „Spezial” című műsor ugyanis 5,13 millió nézőt vonzott (18,3%-os közönségarány mellett), a „Heute”-t pedig annyian nézték (5,09 millió), amire szinte egy teljes éve nem volt példa.

Néhány órával az említett műsorok előtt a Német Újságírószövetség védelmébe vette az újságokat és a tv-adókat, kiemelve, hogy hírek valódiságának ellenőrzésében rendkívüli gondossággal kötelesek eljárni. A Szövetség kiáll mindegyik médium mellett, amelyek a sajtókódexet betartják, hangoztatta minden fórumon. A sajtókódex 12.1-es irányelve ugyanis kimondja: „A bűncselekményekről szóló tudósításokban a gyanúsítottak és tettesek vallási, etnikai vagy más kisebbségekhez való tartozása csak akkor említhető, ha az a beszámoló tárgyát képező esemény megértéséhez indokolt. Különösen figyelembe kell venni, hogy gyanúsítottak valamely kisebbséghez való tartozásának említése előítéleteket válthat ki.”

Arról azonban senki nem beszélt az ügy kapcsán, hogy az eseményekről való alapvető tájékoztatást megakadályozhatja-e az azon való „tanakodás”, hogy vajon az elkövetők hovatartozását meg szabad-e mondani.

Link másolva!

Kapcsolódó anyagaink