Tanulmányok a magyar sajtószabadság történetéhez 1867–1944
Megjelent a Médiatudományi Könyvtár 36. kötete Tanulmányok a magyar sajtószabadság történetéhez 1867–1944 címmel. Paál Vince tanulmánygyűjteménye tíz tanulmányt közöl, amelyek a magyarországi sajtószabadság kérdéseit, annak érvényesülését, illetve az azzal kapcsolatos véleményeket vizsgálják.
A kötetben bemutatásra kerül az 1848. évi sajtótörvényt módosító törvények, továbbá az 1914. évi sajtótörvény, majd az ezt módosító 1938. évi sajtónovella képviselőházi vitája. Három tanulmány a sajtóirányítás és sajtóellenőrzés első világháború időszaka alatti tevékenységével foglalkozik. A Könyvkiviteli Bizottságról szóló írás a mindössze egy évig létező, sajtóellenőrzést végző speciális hatóság működésének bemutatása mellett dokumentumokat is közöl. Az első világháborút követő forradalmak a sajtó vonatkozásában is mozgalmas, zavaroktól nem mentes időszakot jelentettek. Ezek ismertetésére vállalkozik egy másik dolgozat. Külön tanulmány foglalkozik Magyarország addig legszélesebb alapokon nyugvó népképviseleti szervének, a Nemzetgyűlésnek a sajtó korlátozásával kapcsolatos vitáival. A kötet záró tanulmánya a sajtó szabadságának lehetőségeit vázolja fel a Horthy-korszak egészében.
A törvényhozó plénumokon a sajtóról folytatott viták ismertetése fényt vett a mindenkori kormánypártok és ellenzéki pártok sajtószabadsággal kapcsolatos nézeteire, valamint a sajtószabadság védelmezésének leple alatt folytatott aktuálpolitikai törekvéseire is.
A kötet az alsó linken keresztül ingyenesen letölthető.